Świadczenia pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie żołnierzom rezerwy, za czas ćwiczeń wojskowych
Termin załatwienia
do 7 dni
Osoba kontaktowa
Agnieszka Rusin
Miejsce załatwienia
pokój nr 2 Urząd Gminy Trzebiel
Telefon kontaktowy
68 3755038
Adres e-mail
rusin@trzebiel.pl , gmina@trzebiel.pl
Sposób załatwienia
- przyjęcie wniosku – nie później niż w ciągu 3 miesięcy od zakończenia ćwiczeń wojskowych (art. 119 a ust. 5 ustawy)
- sporządzenie listy wypłat i przekazanie do Wydziału Finansowego
- wystąpienie o refundację do Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego
- w uzasadnionym przypadku wydanie decyzji odmownej
Miejsce odbioru
pokój nr 2
Wymagane Dokumenty
Wniosek o wypłacenie utraconego wynagrodzenia zawierający:
nazwisko i imię żołnierza, nr PESEL,
adres zamieszkania żołnierza oraz adres i nr jednostki wojskowej
oraz załączniki:
- zaświadczenie z Jednostki Wojskowej o wysokości wypłaconego uposażenia,
- zaświadczenie od pracodawcy o kwocie dziennego utraconego wynagrodzenia żołnierza rezerwy wynikającego ze stosunku pracy lub stosunku służbowego, o którym mowa w § 8 ust. 2 oraz w § 5 ust. 1 cytowanego niżej rozporządzenia,
- w przypadku żołnierza rezerwy prowadzącego samodzielną działalność gospodarczą: zaświadczenie Naczelnika Urzędu Skarbowego o kwocie dziennego utraconego wynagrodzenia żołnierza rezerwy,
- w przypadku prowadzenia działalności rolniczej przez żołnierza rezerwy należy przedłożyć zaświadczenie burmistrza o wysokości miesięcznego dochodu z pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym z 1 ha przeliczeniowego.
Czas realizacji
do 7 dni
Opłaty
bez opłat
Tryb odwoławczy
W przypadku decyzji odmownej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji odmownej za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.
Uwagi
- Żołnierz rezerwy na okres odbywania ćwiczeń powinien skorzystać z bezpłatnego urlopu.
- Zgodnie z art. 119a ustawy rekompensaty nie wypłaca się za ćwiczenia trwające do 24 godzin odbywające się w czasie lub dniu wolnym od pracy.
Świadczenie rekompensujące wyliczane są zgodnie z rozporządzeniem i stanowią odpowiednio:
- Kwotę miesięcznego wynagrodzenia otrzymanego przez żołnierza ze stosunku pracy lub stosunku służbowego podzielona przez 21 i następnie pomnożoną przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych, pomniejszoną o uposażenie, jakie osoba otrzymała z tytułu odbytych ćwiczeń wojskowych.
- Kwotę dochodu uzyskanego przez żołnierza z prowadzonej działalności gospodarczej za ostatni rok podatkowy poprzedzający okres odbytych ćwiczeń wojskowych, podzieloną przez 252 i następnie pomnożoną przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych, pomniejszoną o uposażenie, jakie osoba otrzymała z tytułu odbytych ćwiczeń wojskowych.
- Kwota dziennego świadczenia pieniężnego nie może być wyższa od 1/21 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w okresie poprzedzającym termin powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych, którego wysokość ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
- W przypadku gdy prowadzona przez żołnierza działalność gospodarcza nie przynosiła dochodu lub przynosiła straty lub gdy nie jest możliwe ustalenie wysokości dochodu uzyskiwanego przez żołnierza z prowadzonej działalności gospodarczej, świadczenie rekompensujące przysługuje temu żołnierzowi w kwocie wynikającej z podzielenia przez 21 minimalnego wynagrodzenia za pracę pracowników ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 847 z późn.zm), obowiązującego w okresie odbywania ćwiczeń, i następnie pomnożenia przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych.
Podstawa prawna
- Art. 119a ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 listopada 1967 r. (tj. Dz. U. 2017. poz. 1430 z późn. zm ).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25.08.2015 r. w sprawie sposobu ustalania i trybu wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy oraz osobom przeniesionym do rezerwy niebędącym żołnierzami rezerwy (tj. Dz. U. 2018 poz. 881).
Załączniki: