Procedura
INFORMACJE OGÓLNE:
- Zgodnie z art. 3 ustawy z 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach zgromadzeniem jest zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych.
- Wolność zgromadzania się podlega ograniczeniom przewidzianym jedynie przez ustawy, niezbędnym do ochrony bezpieczeństwa państwowego lub porządku publicznego oraz ochrony zdrowia lub moralności publicznej albo praw i wolności innych osób, a także ochrony Pomników Zagłady w rozumieniu ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady.
- Przepisy ustawy nie dotyczą zgromadzeń:
- organizowanych przez organy państwa lub organy samorządu terytorialnego,
- odbywanych w ramach działalności Kościoła katolickiego, innych kościołów oraz związków wyznaniowych - oznacza to, że w odniesieniu do Kościoła katolickiego i jego organizacji stosuje się ustawę z dn. 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154 z późn. zm.). Stanowi ona, że publiczne sprawowanie kultu nie wymaga zawiadomienia, jeżeli odbywa się w kościołach, kaplicach, budynkach kościelnych i na gruntach kościelnych oraz w innych pomieszczeniach służących katechizacji lub organizacjom kościelnym, a także w innych miejscach, z wyłączeniem dróg i placów publicznych oraz pomieszczeń użyteczności publicznej. Publiczne sprawowanie kultu na drogach, placach publicznych oraz w pomieszczeniach użyteczności publicznej podlega uzgodnieniu z właściwym organem sprawującym zarząd lub upoważnionym do dysponowania nimi (art. 15 ww. ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego) - co oznacza, że w przypadku zgromadzenia odbywającego się w budynku użyteczności publicznej (szkoła, biblioteka itp.) należy uzyskać zgodę właściciela lub zarządzającego budynkiem. Takie same zasady obowiązują, gdy zgromadzenie organizowane jest przez organizacje kościelne.
- Prawo organizowania zgromadzeń przysługuje osobom mającym pełną zdolność do czynności prawnych, osobom prawnym, innym organizacjom, a także grupom osób - w przypadku, gdy zgromadzenie inicjuje osoba prawna lub jednostka organizacyjna bez osobowości prawnej, musi ona wybrać jedną osobę, zwaną później organizatorem, która będzie występować w jej imieniu przy załatwianiu wszystkich spraw.
- Organizator może być także przewodniczącym zgromadzenia (otwiera je, kontroluje przebieg i potem zamyka zgromadzenie), który odpowiada za zgodny z prawem przebieg zgromadzenia (art. 18 Prawo o zgromadzeniach).
PROCEDURA
W pozostałych przypadkach organizator zgromadzenia publicznego (tj. zgromadzenia na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób) ma obowiązek zawiadomić organ gminy właściwy ze względu na miejsce zgromadzenia.
Miejsce złożenia dokumentów/załatwienia sprawy:
Urząd Gminy Trzebiel
ul. Żarska 41, 68-212 Trzebiel
Adres e-mail: gmina@trzebiel.pl
Fax 68 3756751
Osoba odpowiedzialna:
Sekretarz gminy – Justyna Mazur-Franczak
Tel. 68 3756762
Zawiadomienie powinno zawierać następujące dane:
- imię, nazwisko, numer PESEL, adres organizatora oraz nazwę i adres osoby prawnej lub innej organizacji, jeżeli organizuje on zgromadzenie w jej imieniu,
- cel i program oraz język, w którym będą porozumiewać się uczestnicy zgromadzenia,
- miejsce i datę, godzinę rozpoczęcia, planowany czas trwania, przewidywaną liczbę uczestników oraz projektowaną trasę przejścia, jeżeli przewiduje się zmianę miejsca w czasie trwania zgromadzenia,
- określenie planowanych przez organizatora środków służących zapewnieniu pokojowego przebiegu zgromadzenia oraz środków, o których dostarczenie zwraca się do organu gminy.
Do zawiadomienia dołącza się:
- pisemną zgodę na przyjęcie obowiązków przewodniczącego zgromadzenia w przypadku jego wyznaczenia;
- zdjęcie organizatora zgromadzenia albo przewodniczącego zgromadzenia w przypadku jego wyznaczenia.
Zawiadomienie przez organizatora organu gminy ma nastąpić w taki sposób, aby wiadomość o zgromadzeniu do urzędu dotarła nie później niż na 6 dni, a najwcześniej 30 dni przed datą zgromadzenia (art. 7 Prawa o zgromadzeniach).
Organ gminy wydaje decyzje wyłącznie w przypadkach zakazu organizacji zgromadzenia. Decyzję o zakazie organizacji zgromadzenia doręczona organizatorowi nie później niż na 96 godzin przed planowanym rozpoczęciem zgromadzenia - decyzję o zakazie zgromadzenia uważa się za doręczoną z chwilą udostępnienia jej w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej organu gminy (art. 15 Prawa o zgromadzeniach). Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji.
W pozostałych przypadkach informację o zgromadzeniu publicznym podaje się do informacji publicznej w BIP w zakładce „Zgromadzenia Publiczne”.
PROCEDURA UPROSZCZONA.
W przypadku, gdy organizator zgromadzenia uzna, że planowane zgromadzenie nie będzie powodować utrudnień w ruchu drogowym, a w szczególności powodować zmiany w jego organizacji (art. 21 Prawo o zgromadzeniach) może skorzystać z postępowania uproszczonego, w tym przypadku zawiadomienie o zamiarze zorganizowania zgromadzenia należy kierować do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, telefonicznie lub mailowo:
email: centrum.kryzysowe@lubuskie.uw.gov.pl
tel. 95 728 87 77, lub 95 711 52 71, lub 609 796 508
fax. 95 728 87 78
Zawiadomienie należy skierować nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 2 dni przed planowaną datą zgromadzenia.
OPŁATY:
Nie pobiera się
TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Tylko w przypadku decyzji odmownej - nie później niż na 96 godzin przed planowanym terminem rozpoczęcia zgromadzenia.
PODSTAWA PRAWNA:
Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2015 r. poz. 1485)
TRYB ODWOŁAWCZY:
Odwołanie od decyzji o zakazie zgromadzenia wnosi się bezpośrednio do sądu okręgowego właściwego ze względu na siedzibę organu gminy w terminie 24 godzin od jej udostępnienia w Biuletynie Informacji Publicznej.
Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji o zakazie zgromadzenia.